Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :„Eišiškės, Eišiškės – čia mūsų gyvenimas teka, o gera žinia apie mus jau neišnyks“

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

„Eišiškės, Eišiškės – čia mūsų gyvenimas teka, o gera žinia apie mus jau neišnyks“
2018-11-23

„Eišiškės, Eišiškės – čia mūsų gyvenimas teka, o gera žinia apie mus jau neišnyks“ – taip apie savo gimtąją vietovę dainuoja kelias eišiškiečių kartas suburiantis liaudies ansamblis „Eišiščane“, kurio nariams šis mažas miestelis prie sienos su Baltarusija yra Mažoji Tėvynė, su turtinga istorija, ypatingu mikroklimatu ir žavesiu.

Eišiškės – antra pagal gyventojų skaičių Šalčininkų rajono gyvenvietė, skaičiuojanti 3800 gyventojų. Seniūnijos plotas sudaro 63 kv. km, joje yra 17 kaimų. Seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaruoja 4500 asmenų.

Seniūnijos seniūno pareigas nuo 2015 metų eina Miroslav Bogdiun. Seniūnija suskirstyta į 14 seniūnaitijų – 8 kaimo ir 6 miesto, o visuomeniniais pagrindais dirbantys seniūnaičiai yra nepakeičiami seniūnijos pagalbininkai.

Kasdieniai rūpesčiai

Svarbi seniūnijos komunalinio ūkio sritis – kelių remontas. Asfaltbetonio danga buvo atnaujinta septyniuose kaimuose – Mateikonyse, Padvarionyse, Tausiūnuose, Viškūnuose, Emiliškėse, Panezdiliuose. Čia suremontuoti 100 – 300 m gatvių ruožai. Prie didesnių investicijų galima priskirti kelio, vedančio į Mateikonių kaimą, remontą, Padarinių ir Tausiūnų kaimų kelių remontą, kelio remontą nuo Panezdilių kaimo Viškūnų kryptimi, asfaltbetonio dangos remontą Ūkininkų ir Medžiotojų gatvėse Tausiūnuose, Jaunimo gatvės – Padvarionyse, Vaivorykštės gatvės – Emiliškėse, Saulėtosios gatvJaunimo gatvės – Padvarionyse, Vaivorykštės gatvės – Emiliškėse, Saulėtosios gatvės – Mateikonyse. Remonto darbai taip pat vyko ir Eišiškėse – Raubiškių gatvėje (asfaltbetonio dangos remontas) ir Naujo plano gatvėje (šaligatvio statyba). Atnaujinta ir asfaltbetonio danga daugiabučių, esančių Varėnos gatvėje, kiemuose. Šiuo metu realizuojamas Užmiesčio gatvės asfaltavimo, šaligatvių statybos ir apšvietimo linijos įrengimo projektas, kurio vertė – 230 tūkst. eurų.

Naujo plano g., Eišiškės Naujo plano g. Eišiškės
Emiliškės, Vaivorykštės g.  Mateikonys, Saulėtoji g. 
Panezdiliai, Kranto g.  Padvarionys, Jaunimo g.
Viškūnai Tausiūnai, Ūkininkų g. 
Daugiabučių, esančių Varėnos pl, kiemai prieš remontą Daugiabučių, esančių Varėnos pl, kiemai po remonto
Užmiesčio g., Eišiškės Užmiesčio g., Eišiškės
Raubiškių g., Eišiškės Kelias Padvarionys - VilkonysApšvietimo linijų atnaujinimas – tai veiklos sritis, kuriai Šalčininkų rajono savivaldybė visada skyrė ypatingą dėmesį. Eišiškių seniūnijoje apšvietimo linijų renovacija įvyko šešiose gatvėse – Gegužės 3 – oios, Lauko, Ramybės, Ulonų, Naujojoje ir Varėnos. Šiuo metu rengiamas techninis Užmiesčio gatvės apšvietimo įrengimo projektas. Gatvių apšvietimas įrengtas septyniuose seniūnijos kaimuose.

Naujasis vietos bendruomenės centras

Svarbus šiuo metu realizuojamas projektas Eišiškėse yra S. Rapolionio „Vilties“ skyriaus pastato renovacija ir jo pritaikymas vietos bendruomenės poreikiams. Projekto paraiškos teikėjas – Šalčininkų rajono savivaldybės administracija. Jo tikslas – pastato atnaujinimas ir viešųjų paslaugų tiekimo galimybių sudarymas. Po rekonstrukcijos čia atsiras koncertų salė, erdvi konferencijų salė, erdvės senjorams ir jaunimui, biblioteka, o taip pat patalpos verslo sektoriui. Planuojamas ir teritorijos tvarkymas – automobilių stovėjimo aikštelės ir šaligatvių statyba, o po atnaujinimo darbų – baldų pirkimas. Projekto vertė sudaro 1 mln. 660 tūkst. eurų, savivaldybės įnašas – 329 tūkst. eurų. Projekto pabaiga numatyta 2020 m.

Bendruomenės centro renovacija Bendruomenės centro renovacijaBendradarbiavimas ir kultūrinė veikla

Eišiškės – tai viena pirmųjų rajono seniūnijų Šalčininkų rajone, radusi partnerių Lenkijoje. Kai kurie ryšiai šiandien skaičiuoja jau 20 metų. Taip yra Kazmiežo (Lenkija, Kaźmierz) seniūnijos atveju, patneriai globoja vietos darželį ir Lenkų namus, kasmet pristatydami šventines dovanas mažiausiems miesto gyventojams, priimandami svečiuotis Lenkijoje jaunimo ir suaugusiųjų grupes.
Ilgamečiai Eišiškių ir Koršių bei Volštyno seniūnijų kontaktai, bendradarbiavimas su naujų partneriu – Pačkuv seniūnija (Paczków) padeda realizuoti patirties mainus valdymo ir administravimo srityse, o taip pat rengti vaikų ir jaunimo, suaugusiųjų išvykas.

Volštyno delegacija Šalčininkuose Eišiškių gimnazijos jaunimas Pačkuvo seniūnijojeSvečiai iš Lenkijos noriai apsilanko Eišiškėse prieš šventes ir kultūrinių renginių metu. O tokių Eišiškių kalendoriuje netrūksta. Prie tradicinių renginių, vykstančių Eišiškėse, galima priskirti Gegužinę, į kurią atvyksta žymūs Lenkijos ir Lietuvos artistai, Tarptautinį chorinės muzikos festivalį „Auksinė Šalčios juostą“, Kaziuko mugę. Rajono sporto bendruomenei svarbūs renginiai – Tarptautinis rankinio turnyras, skirtas A Ratkevičiaus atminimui, ir Šv. Jono Pauliaus II lengvosios atletikos bėgimas.

Gegužinė Eišiškėse, ansamblis „Eišiščane” Gegužinė Eišiškėse, ansamblis „Kwiaty Polskie”
Gegužinė Eišiškėse, scenoje vietos darželio vaikai Gegužinė Eišiškėse, kolektyvas „Fantazija”Apie Eišiškių gyventojų kūrybingumą liudija meno ansamblių skaičius. Eišiškių žemės ambasadoriumi, be jokios abejonės, yra dainų ir šokių ansamblis „Eišiščane“, pradėjęs veikti 1989 metais ir skaičiuojantis apie 50 narių. Jaunesnis ansamblio „Eišiščane“ bičiulis yra ansamblis „Kwiaty Polskie“, veikiantis Eišiškių gimnazijoje nuo 1987 m. ir vienijantis apie 60 asmenų. S. Rapolionio gimnazijoje veikia folkloro kolektyvas „Versekėlė“, kurio sąskaitoje daug pasirodymų gimtajame mieste ir nemažai išvažiuojamųjų koncertų. Eišiškėse ir už miesto ribų gerai pažįstamas jaunimo ansamblis „Fantazija“ veikiantis vietos Lenkų namuose, o taip pat kvartetas „Šansas“ – renginių salėje pradėjęs veikti kolektyvas.

Išsaugoti praeitį ateičiai

Šalčininkų rajono savivaldybės darbai, siekiant išsaugoti mūsų istoriją, atsispindi keliuose Eišiškių paminkluose. Prie jų priskiriamas paminklas Eišiškių ir apylinkių gyventojams, kurie 1939 – 1959 žuvo, buvo ištremti arba priversti palikti gimtąsias vietas; paminklas – varpas, skirtas 150 – osioms sausio sukilimo metinėms; paminklas žydams, žuvusiems Antro pasaulinio karo metais; Armijos Krajovos karių kapavietė vietos kapinėse.

Paminklas Eišiškių ir apylinkių gyventojams, kurie 1939 – 1959 žuvo,
buvo ištremti arba priversti palikti gimtąsias vietas
Eišiškių bažnyčiaNuostabi Eišiškių vizitinė kortelė – Kristaus žengimo į dangų bažnyčia, pastatyta 1847 – 1852 m. pagal žymaus istoriko ir inžinieriaus Teodoro Narbuto projektą. Atnaujintas bažnyčios vidus – tai didžiulis klebono Tadeušo Matulianeco ir gyventojų nuopelnas. Tačiau prie remonto darbų realizavimo pastaraisiais metais prisijungė ir Šalčininkų rajono savivaldybė, skyrusi iš biudžeto 4500 renovacijos darbams.

Verslas Eišiškėse

Eišiškių seniūnijoje ūkine veikla užsiima beveik 50 subjektų. Daugiausia yra mažų arba šeimos įmonių. Dominuojančios veiklos sritys yra paslaugos ir prekyba. Įmonės dažniausiai teikia paslaugas statybos arba maisto pramonės srityse. Seniūnijos teritorijoje taip pat veikia kelios didesnės gamybos įmonės. Kai kurios iš jų padeda seniūnijai organizuoti įvairius renginius ir gimtajame mieste ir išvykose. Pavyzdžiui, Derliaus šventėje Šalčininkuose Eišiškių seniūnijos kiemelis kviečia užsukti į namelį, kurį pagamino ir padovanojo UAB „Arbena“, gaminanti rąstinius namus, o prekystaliuose niekada netrūksta šviežios duonos, gardžių spurgų ir kvepiančių bandelių iš kepyklos „Wegana“.

UAB „Arbena“ Kepykla „Wegana“- Eišiškės turi specifinį klimatą, tai mūsų pasididžiavimas ir skiriamasis ženklas. Jį kuria čia gyvenantys žmonės. Esame labai harmoninga ir aktyvi bendruomenė. Gyventojai gausiai dalyvauja kiekviename renginyje, visus projektus aptariame kartu. Kiemelį derliaus šventėje puošia ir seniūnijos darbuotojai, ir seniūnaičiai, ir darželio auklėtojos, ir ansamblio „Eišiščane“ nariai. Eišiškės – tai mūsų didelė Mažoji Tėvynė, kurią labai mylime ir kurios labui dirbame, - sako Eišiškių seniūnijos seniūnas Miroslav Bogdiun.

Eišiškių seniūnijos kiemelis Derliaus šventėje
Irena Kolosovska

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook