Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Metas padėkoti už derlių

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Metas padėkoti už derlių
2017-09-18

Derliaus šventė – pagrindinis Šalčininkų rajono renginys – kaip ir kasmet, spalvinga ir linksma nepaprasta atmosfera suvienijo šimtus Šalčininkų rajono gyventojų ir svečių. Padėkos malda, spalvingi šių metų derliaus vainikai, geriausių ūkininkų apdovanojimai ir linksmybės – taip galima apibendrinti šventę, kuri įvyko sekmadienį, rugsėjo 17 d.

Derliaus šventė – tai liaudies šventė, kuri per amžius lydėjo lauko darbų pabaigą. Šalčininkuose ši diena paprastai švenčiama vieną rugsėjo sekmadienį. Pavadinimas atskleidžia, kad šventė yra ypatinga ūkininkams, nes jų sunkaus darbo dėka galime džiaugtis daugelio produktų nauda.


Šiuolaikinė Derliaus šventė yra religinio, visuomeninio ir liaudies pobūdžio, sujungta su linksmybėmis. Šiemet šventės ceremonija prasidėjo šv. mišiomis, kurias aukojo Šalčininkų parapijos klebonas Vaclav Volodkovič ir kunigas Miroslav Anuškevič.

Po pamaldų Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič iškilmingai atidarė Derliaus šventę.

- Derliaus šventė – tai ir dėkingumo diena už žemės gėrybes ir dovanas, dėkingumo diena už žemę, iš kurios grūdų iškepta ši skani ir kvepianti duona. Tai savotiška pagarba ir padėka mūsų rajono gyventojams, ypač žemdirbiams ir ūkininkams. Kartu tai susitikimas, skirtas tam, kad mes puoselėtumėme papročius, kurie yra mūsų kultūros dalimi. Nuoširdžiai dėkoju visiems Šalčininkų rajono gyventojams, ypač žemdirbiams, už šį nelengvą darbą. Dėkoju visiems rajono gyventojams, kuriems didelė vertė yra rūpestis gimtuoju kraštu. Džiaugiuosi, kad pas mus yra tokių žmonių. Linkiu jums sveikatos, stiprybės ir begalinio noro judėti į priekį, nepaisant visų problemų, - kalbėjo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.


Šių metų Derliaus šventėje susirinko gausus garbingų svečių būrys – LR Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Europos Parlamento narys Valdemar Tomaševski, LR Seimo nariai Leonard Talmont, Rita Tamašūnienė, Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas, Trakų rajono mero pavaduotoja Marija Puč, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska, Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas, JE Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje Uršulia Doroševska (Urszula Doroszewska), JE Baltarusijos Respublikos ambasadorius Aleksandr Korol, JE Japonijos ambasadorius Toyoei Shigeeda, Lenkijos Respublikos senatorius Artur Važocha (Artur Warzocha), Lenkijos Respublikos mokslo ir aukštojo švietimo ministro patarėjas Stanislav Derehajlo (Stanisław Derehajło), draugijos „Wspólnota Polska” valdybos vicepirmininkas Kšyštof Lachmanski (Krzysztof Łachmański), delegacijos iš Lenkijos, Vokietijos, Baltarusijos.

Susirinkusius pasveikino LR Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, kreipęsis į publiką ir lenkiškai. Jis pabrėžė, kad apsilankymas Derliaus šventėje Šalčininkų rajone, garsėjančiame kaip žemės ūkio rajonas, yra labai malonus, nes yra ūkininkas ir žino, kaip šis darbas atrodo.


- Derliaus šventė – tai viena gražiausių dienų metuose kiekvienam žemdirbiui. Tokia šventė yra ne tik Jūsų, ši šventė yra ir mano, galiu prisipažinti esąs žemdirbys. Visada Lietuvą vienijo duona ir kryžius, šiandien tai taip pat mus vienija. Turime turėti pakankamai tikėjimo, kad galėtume užauginti pakankamai duonos. Turime turėti tikėjimo, pasitikėjimo, bendrystės ir draugystės. Šiandien ši šventė atspindi mūsų draugystę. Šalčininkai šiandien yra pasaulio sostinė, pagal tai, kaip čia pasaulis yra atstovaujamas, - kalbėjo LR Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Kreipdamasis į susirinkusius, europarlamentaras Valdemar Tomaševski pirmiausia dėkojo žemdirbiams, kurie yra pagrindiniai maisto produktų gamintojai, o jų neįvertintas darbas yra nepaprastai svarbus mums visiems.

- Didžiulė meilė gimtajai žemei, tikėjimas darbo prasme, pagalba tėvų ir senelių palikimui sąlygoja, kad kasmet viskas prasideda nuo pradžių. Dėkoju Jums už kasdienį darbą ir linkiu gero derliaus, - pabrėžė V. Tomaševski.

Lenkijos Respublikos Prezidento Andžejaus Dudos kreipimosi laišką į rajono vadovus ir žemdirbius perskaitė Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje Uršulia Doroševska (Urszula Doroszewska). Politinės partijos „Teisė ir teisingumas“ pirmininko Jaroslavo Kačinskio sveikinimo laišką perskaitė Lenkijos Respublikos Seimo užsienyje gyvenančių lenkų vienijimo komisijos pirmininkė Ana Šmidt – Rodevič (Anna Szmidt – Rodziewicz).

 


Po mero ir svečių pasisakymų susirinkusių laukė daugybė paruoštų atrakcijų: pradedant nuo tradicinių pabaigtuvių papročių, derliaus ir rankdarbių parodų ir baigiant atlikėjų pasirodymais. Pabaigtuvių vaidinimą pristatė ansambliai „Turgelianka“ ir „Lalymka“, vėliau scenoje pasirodė ir ansamblis „Solčane“.

Ansamblių pasirodymai persipynė su paskelbtų konkursų nugalėtojų apdovanojimais.

Svarbi renginio akimirka – geriausių rajono ūkininkų apdovanojimas. Kiekvienoje seniūnijoje esama ūkininkų, išsiskiriančių iš kitų. Derliaus šventė – tai metas, kai galima jiems padėkoti ir paskelbti geriausius šeimininkus. Tradiciškai renginio metu buvo paskelbti ir apdovanoti geriausi Šalčininkų rajono ūkininkai. Garbingą geriausio ūkio titulą pelnė Vitos ir Ruslano Gordinecų ūkis (Jančiūnai, Butrimonių sen.). Šeima apdirba žemę nuo 2001 metų, valdo 135 hektarus, kuriuose sėjami ne tik grūdinės kultūros, bet ir auginamos uogos.


Antrą vietą užėmė Valentinos ir Zdislavo Parniavskių (Tabariškės, Turgelių sen.), valdančių 166 ha žemės, ūkis. Trečioje vietoje atsidūrė Pabarės ūkininkai Mažena ir Edvard Prokopjevai, apdirbantys 89 ha žemės.

Renginio metu apdovanoti gražiausių rajono sodybų savininkai. (Skaityti plačiau)

Gražiausia kaimo sodyba:
I vieta – Teresos ir Stanislavo Janovičių sodyba (Ažulomio k., Šalčininkų sen.)
I vieta – Galinos ir Genadijaus Kolendų sodyba (Tabariškių k., Turgelių sen.)
II vieta – Reginos ir Leono Antropikų sodyba (Balandžių k., Pabarės sen.)
III vieta – Irenos ir Vladislavo Mickevičių sodyba (Kalesninkai)

Gražiausia miesto sodyba:
I vieta – Boženos ir Roberto Matulevičių sodyba (Eišiškės)
II vieta – Renatos ir Viktoro Cilindžių sodyba (Šalčininkai)
III vieta – Irenos ir Boguslavo Čegelių sodyba (Jašiūnai)

Už kaimo tradicijų puoselėjimą apdovanota Stanislava Videvič iš Naujųjų Kalvių kaimo (Dieveniškių sen.).


Nuostabūs pabaigtuvių vainikai, pagaminti iš šių metų grūdinių kultūrų, užaugintų seniūnijų laukuose ir eksponuojamų prie scenos, įvertino šventės komisija. Tradicija sako, kad kadaise pabaigtuvės prasidėdavo nuo vainiko pynimo iš laukuose paliktų varpų, raudono šermukšnio šakelės, vaisių, gėlių ir spalvotų juostelių. Jis buvo vaizduojamas didelės karūnos arba apskritimo pavidalu ir saugomas iki kitų metų sėjos. Jo grūdai buvo dedami į sėjamų grūdų maišus. Šiemet konkurse nugalėjo Dainavos gyventojų nupintas vainikas, nemažiau pasistengė Jašiūnų gyventojai, užėmę 2 vietą, o trečia vieta suteikta Turgelių seniūnijos gyventojų vainikui.


Išradingumu Derliaus šventės dalyvius džiugino ir kvietė užsukti 13 rajono seniūnijų kiemeliai. Kiekvienas išsiskyrė savita atmosfera, seniūnijos specifika. Būtent seniūnijų kiemeliai traukia didžiausią renginio dalyvių dėmesį. Įvairiausių vaisių ir daržovių parodos, įspūdingai pristatytos kompozicijos, skanūs patiekalai – likti abejingam tokiai gausybei patiekalų ir dekoracijų tiesiog neįmanoma!


Kai vieni fotografuoja kiemelius ir skanauja vietinių skanėstų, kiti linksminasi prie scenos. Koncertinę programos dalį tęsė grupė „Žalvarinis“, pakeitęs renginio atmosferą ir pristatęs liaudies melodijas folk – roko stiliumi.


Garsiais aplodismentais publika pasitiko ansamblį „Siabry“ ir garsiai pritarė dainininkams atliekant „A ja liagu priliagu“, „Alesia“, „Kupalinka“ ir kitas dainas.


Vakaro žvaigžde, be jokios abejonės, tapo „Zakopower“. Koncerto repertuare atsirado tokios žinomos dainos kaip „Tak ma być”, „Boso”, „Bóg wie gdzie”. Atlikėjų artistiškumą ir skleidžiamą energiją publika apdovanojo aplodismentais stovėdama ir kviesdama pakartoti.Irena Kolosovska


Derliaus šventės organizatoriai:
Šalčininkų rajono savivaldybės
Šalčininkų kultūros centras


Rėmėjai:
UAB „Rovaltra“, direktorius Romualdas Tranaitis
UAB „Šalmesta“, direktorius Juozas Garla
UAB „Lotos Baltica“, direktorius Andrei Sobolevskij
UAB „Medicinos bankas“, valdybos pirmininkė Dalia Klišauskienė, Šalčininkų skyriaus vedėjas Henrik Petrilovskij
UAB „Jaraks“, Direktorė Česlava Voitechovič
UAB „Hegvita“, direktorius Veslav Tankeliun
UAB „Melisa laboratorium“, direktorius Robertas Čekutis
Rato kredito unija, valdybos pirmininkas Vytenis Mažiulis
AB Swedbankas Dangiras Šeškevičius Rytų Lietuvos filialo Šalčininkų klientų aptarnavimo centro valdytojas
UAB Emivela, direktorius Valerijus Denisenko
AB „Tomega“, direktorius Artūras Miliauskas
UAB „Alzeta“, direktorius Aleksej Govin
UAB „Didžiosios Sėlos“, vadovas Vilmanatas Kuklys
UAB „Statybų valdymas“, vadovas Vitalij Šeško
UAB „Transvega“, direktorius Tadeuš Boreišo
UAB „Cesta“, direktorius Zdislavas Kuleša
UAB „Šalčininkų agrochemija“, direktorė Liudmila Bandalevič
UAB „ARMPLAST”, direktorius Michal Volosevič
UAB „Elstatas“, direktorius Stanislav Ivanovskij
Ūkininkas Gžegož Zuzo
UAB „Tranita“, vadovė Jevgenija Ustinovič
Ūkininkas Zbignev Balionis

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook