Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Pagerbtas Kaniūkų kaimo žudynių aukų atminimas

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Pagerbtas Kaniūkų kaimo žudynių aukų atminimas
2019-01-30

1944 m. sausio 29 d. – tragiška Kaniūkų kaimo ir viso krašto istorijos data. Tą dieną sovietų partizanų būrys, vadovaujamas Genriko Zimano ir Jakovo Prennero, išžudė 38 vietos gyventojus. Iš 50 pastatų liko tik 4. Tai buvo partizanų atsakas į vietos gyventojų atsisakymą bendradarbiauti.

Kuo užpuolikams prasikalto dvimetė Danuta Molis, jauniausia „akcijos“ auka? Arba keturmetė Marija Tubin? Aštuonmetis Zygmunt Bandalevič? Jo metais vyresnis brolis Metek? Kuo prasikalto vyresni asmenys, tokie kaip paralyžiuota ponia Martinkevič, kuri gyva sudeginta savo namuose?


2005 metais Šalčininkų rajono savivaldybės bei Kovos ir kankinių atminimo apsaugos tarybos iniciatyva vietos kapinėse buvo pastatytas atminimo kryžius su užrašytomis aukų pavardėmis. Kasmet prie šio kryžiaus susitinka vietos bendruomenė, rajono valdžia, svečiai, kad pagerbtų sausio 29 d. vykusios tragedijos aukų atminimą. Kaip prieš 75 metus gyventojai stojo ginti savo laisvės, taip ir šiandien ši tragedija neturi būti užmiršta, nors nepaisant pradėto genocido tyrimo, byla buvo nutraukta.Antradienį, Butrimonių bažnyčioje buvo aukojamos šv. mišios už žuvusius Kaniūkų kaimo gyventojus. Vėliau Šalčininkų rajono savivaldybės atstovai, vadovaujami mero Zdzislavo Palevičiaus, Butrimonių A. Krepštul gimnazijos bendruomenė, Šalčininkų skautai ir Kaniūkų kaimo gyventojai padėjo vainikus ir uždegė žvakes. Po pietų atminimo vietoje taip pat apsilankė Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato Parlamentinės Asamblėjos delegacija, kurią sudarė Seimo narė Malgožata Gosevska (Małgorzata Gosiewska), Tadeuš Azevič (Tadeusz Aziewicz), Vojtech Zubowski (Wojciech Zubowski), Andžej Červinski (Andrzej Czerwiński).


– Šiandien pagerbiame nužudytų kaimynų, tautiečių, žuvusių todėl, kad norėjo gyventi laisvai ir oriai, atminimą. Negalima to pamiršti ir pakeisti tiesos, nepaisant to, kad pasaulyje platinamos genocido dalyvių, laikančių save didvyriais, knygos. Gaila, kad tyrimas šiuo klausimu buvo nutrauktas, gaila, kad neturime rašytinių leidinių apie Kaniūkų kaimą, nors yra išsaugoti apstūs šaltiniai. Aukos neprašo keršto, jos prašo atminimo. Šią tiesą šiandien paliudijame, - kalbėjo vainikų padėjimo prie atminimo kryžiaus ceremonijos metu rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič.

 

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook