Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :„Derlius, nešame derlių...“ – Derliaus šventė Šalčininkuose

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

„Derlius, nešame derlių...“ – Derliaus šventė Šalčininkuose
2019-09-22


Ūkininkų apdovanojimas, duonos pašventinimas, tradicinės pabaigtuvių apeigos kartu su koncertine programa ir gardžių patiekalų skanavimas seniūnijų kiemeliuose – visa tai Derliaus šventė Šalčininkuose.

Pabaigtuvių šventė susijusi su rugiapjūtės ir lauko darbų pabaiga ir yra puiki proga linksmintis ir bendrauti. Šalčininkų rajone, kur žemdirbystę yra pagrindinė ūkio šaka, Derliaus šventė tapo pagrindiniu renginiu, o jos tradicija puoselėjama keliolika metų.

Derliaus šventė Šalčininkuose įvyko rugsėjo 22 d. Ją pradėjo šv. mišios, kurias miesto parke aukojo vyskupas Arūnas Poniškaitis, kartu su juo meldėsi šiuo metu Šalčininkų rajone besisvečiuojantys dvasininkai. Vyskupas padėkojo žemdirbiams už šių metų derlių kartu priminęs, kad žemę dirbantis žmogus maitiną visą tautą.Po pamaldų Derliaus šventę oficialiai atidarė Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.

- Mūsų rajonas yra žemdirbių kraštas todėl Derliaus šventė įgyja didelės reikšmės tapdama taip pat ir kultūros dalimi. Metų metus mes puoselėjame šią puikią tradiciją kaip nuoširdžios padėkos mūsų žemdirbiams išraišką. Mes norime dėkoti Dievui ir mūsų rajono žmonėms už derlių, už darbą. Nuoširdžiai Jums visiems sakau – ačiū, - kalbėjo meras Zdzislav Palevič, netrukus pasidalinęs su šventės dalyviais duona.

Į Šalčininkų miesto parke susirinkusią publiką kreipėsi europarlamentaras Valdemar Tomaševski, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas. Lenkijos parlamentarė Anna Schmidt-Rodziewicz perdavė Lenkijos Premjero Mateušo Moraveckio linkėjimus ir perskaitė Lenkijos respublikos Prezidento Andžejaus Dudos sveikinimo laišką.

Tradiciškai Derliaus šventėje pagerbti geriausi Šalčininkų rajono ūkininkai. Oficialioje renginio dalyje meras Zdzislav Palevič įteikė apdovanojimus šių metų konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojams. Titulas „Metų ūkininkas 2019“ pripažintas Violetai ir Darjušui Songinams iš Eišiškių. Tai jauni ūkininkai, savarankiškai dirbantys nuo 2008 metų. Šeima apdirba 224 ha žemės, augina dobilus, avižas, rugius, žirnius. Antrą vietą užėmė Janina ir Pavel Voroneckiai iš Žlaugtų kaimo (Akmenynės sen.). Ūkininkai ūkininkauja vos 5 metus, tačiau per tokį trumpą laiką sugebėjo pasiekti gerų rezultatų. Voroneckiai apdirba 95 ha žemės plotą, kuriame sėja kviečius, avižas, grikius, žirnius. Jų ūkyje yra ir 36 mėsinės karvės. Trečią vietą konkurse užėmė Nijolios ir Miroslavo Voitkevičių šeima iš Jančiūnų (Butrimonių sen.). Jų ūkis skaičiuoja 131 ha, sėjami rugiai, avižos, grikiai, lubinai. Konkurso nugalėtojams įteikti padėkos raštai, gėlės ir vertingos dovanos.

 Derliaus šventės neįmanoma įsivaizduoti be pabaigtuvių vainikų. Jie pinami iš laukuose po rugiapjūtės likusių rugių, puošiami gėlėmis ir spalvotomis juostelėmis. Siekiant laikytis šio senovės papročio Derliaus šventėje vyksta Pabaigtuvių vainiko konkursas. Šiemet gražiausiu pripažintas Jašiūnų seniūnijos vainikas, jį sukūrė Jašiūnų gyventoja Božena Levkovska, antrą vietą užėmė Eišiškių seniūnijos vainikas, kurį sukūrė Ana Jesvilienė, trečia vieta atiteko Pabarės seniūnijos vainikui, autorė ūkininkė Natalija Songin.Renginio metu sužinojome, kuri Šalčininkų rajono sodyba yra gražiausia, ir kuri jai labai mažai nusileidžia savo grožiu. Konkursui „Gražiausia sodyba“ buvo pateiktos kaimo ir miesto sodybos. Kiekvienoje kategorijoje buvo išrinktos trys gražiausios. Gražiausios miesto sodybos titulą pelnė Reginos ir Artūro Strumskių sodyba (Jašiūnai), antrą vietą užėmė Stefano ir Lucijos Dudoit sodyba (Šalčininkai), trečia vieta atiteko dar vienai jašiūniečių porai - Anai ir Robertui Kononovičiams.

Gražiausios kaimo sodybos kategorijoje I vietą užėmė Viktoro ir Irenos Michailovskių sodyba (Ragožiškių k., Šalčininkų sen.), antrą vietą užėmė Miroslavos ir Henryko Kratkovskių sodyba (Tabariškių k., Turgelių sen.), trečią vietą pasidalino net dviejų sodybų šeimininkai - Teresa ir Stanislav Jankelevičiai (Buikų k., Jašiūnų sen.), o taip pat Barbara ir Marek Ligovskiai (Pabares k., Pabarės sen.).Derliaus šventė – tai džiaugsmo ir linksmybių metas, todėl organizatoriai pasirūpino ir pramogomis. Svečiai galėjo apžiūrėti kūrybiškai sukurtus seniūnijų kiemelius, skanauti gardžius patiekalus, paruoštus vietos šeimininkių. Savo produkcija prekiavo vietos gamintojai, buvo ir rankdarbių. Vaikai galėjo dūkti pripučiamuose batutuose arba dalyvauti liaudies amatų dirbtuvėse. Kai vieni apžiūrinėjo parodas, kiti – skyrė savo dėmesį scenai. O pradžiuginti savo akį čia buvo kuo. Amfiteatro scenoje pasirodė Šalčininkų rajono meno kolektyvas „Solčane“, akrtu su mažaisiais šokėjais ir dainininkais,  o Derliaus šventės svečiais tapo Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“, Baltarusijos valstybinis choreografijos ansamblis „Choroški“ ir grupė „Boys“ iš Lenkijos, kurios pasirodymas pritraukė prie scenos minią žiūrovų. Vakaro žvaigždė nenuvylė publikos – aplodismentai nesibaigdavo.Šalčininkų rajono savivaldybė nuoširdžiai dėkoja visiems, prisidėjusiems prie šių metų Derliaus šventės organizavimo. Ypatingus padėkos žodžius skiriame Šalčininkų kultūros cento kolektyvui ir jo direktorei Gražinai Zabarauskaitei; seniūnams ir jų padėjėjams, paruošusiems kiemelius, ūkininkams ir verslininkams, o taip pat organizacijoms ir institucijoms, skyrusioms finansinę paramą. Jūsų paramos ir įsipareigojimo dėka mums pavyko surengti nepaprastą ir išskirtinę šventę, kuri mūsų rajone kelia didžiulį susidomėjimą.


Pagrindinis organizatorius ir rėmėjas:
Šalčininkų rajono savivaldybė

Organizatorius:
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

Rėmėjai:
Lenkijos Respublikos Senatas
Draugija „Wspólnota Polska“
Kujavijos – Pamario vaivadija
Projektą finansuoja draugija „Wspólnota Polska“ Lenkijos Respublikos Senato kancelarijos lėšomis, Lenkijos Respublikos Senato globos Polonijai ir lenkams užsienyje rėmuose.


UAB „Arbena“ (direktorius Audrius Katauskas)
UAB „Fegda“ ( direktorius Žydrius Baublys)
UAB „HSC Baltic“ (direktorius Rimvydas Beržonskis)
UAB „Atliekų tvarkymo centras“ (direktorius Erik Jan Wolosevič)
UAB „Tuvlita“ (direktorius Povilas Imbrasas)
UAB „Kerista“ (direktorius Juozas Gedvilas)
UAB „Cesta“ (direktorius Zdzislav Kuleša
UAB „Polywood“ (direktorius Rolandas Zacharevičius)
UAB „Polivektris“ (direktorė Anastasija Bezborodych)
AB „Actas“ (direktorius Aloyzas Ubis)
UAB „Peltakėlis“ (direktorė Andžela Kviatkovskaja)
UAB „Elstatas“ (direktorius Stanislav Ivanovski)
AB Swedbankas Rytų Lietuvos filialas (skyriaus vadovė Lolita Šeškevičienė)
Ūkininkas Pavel Voronecki
UAB „Alzeta“ (direktorius Aleksej Govin)
UAB „Troimeta“ (direktorius Eduard Trofimov)
UAB „Straikas“ (direktor Gintaras Didžiokas)
UAB „Statybų valdymas“ (direktorius Vitalij Šeško)
KB „Lietuviškas pienelis“ (direktorė Virginija Rabačiauskienė)
UAB „Rovaltra“ (direktorius Romualdas Trainaitis)
UAB „Agrokoncernas“ (direktorius Edgaras Šakys)
UAB „Šalčininkų agrochemija“ (direktorius Pavel Bandalevič)
UAB „Agrochema“ (direktorius Erikas Bėrontas)
AB „Tomega“ (direktorius Artūras Miliauskas)
UAB „Etanetas“ (direktorius Artur Stefanovič)
Ūkininkas Edvard Josif Jankovski
Ūkininkas Zbignev Balionis
UAB „Jaraks“ (direktorė Česlava Voitechovič)

NUOTRAUKŲ GALERIJA


Irena Kolosovska

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook