Šalčininkų rajono savivaldybė - straipsniai :Šiuolaikiškai tvarkyti atliekas įmanoma

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Šiuolaikiškai tvarkyti atliekas įmanoma
2018-12-17

Šalčininkų rajono savivaldybė įgyvendina komunalinių atliekų sistemos surinkimo plėtros ir atnaujinimo projektą, pagal kurį rajono gyvenvietėse įrengiami antžeminiai ir pusiau požeminiai komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteineriai.

Pagal pasirašytas sutartis Šalčininkų rajone buvusias komunalinių atliekų talpas pakeitė antžeminiai ir pusiau požeminiai komunalinių atliekų konteineriai ir antrinių žaliavų surinkimo konteineriai. Iš viso rajono teritorijoje – Baltojoje Vokėje, Eišiškėse, Šalčininkuose, Šalčininkėliuose, Zavišonyse, Jašiūnuose, Dieveniškėse, Skynimuose, Butrimonyse, Dainavoje, Navakonyse, Pabarėje, Tetėnuose ir Eišiškėse – įrengta 115 (36 iš jų - pusiau požeminių) naujų aikštelių, kuriose paklotos trinkelės, jų teritorija aptverta arba apželdinta.

Naujos konteinerių aikštelės taip pat įrengtos prie Jašiūnų, Dieveniškių, Šalčininkų, Milvydų, Gudelių, Vėžionių, Dailidžių (Burtimonių sen.), Akmenynės, Kalesninkų, Nevainionių, Turgelių, Eišiškių kapinių. Čia įrengti antžeminiai konteineriai stiklui, popieriui, žaliosioms ir mišrioms atliekoms. Kai kurie iš jų su pertvara. Aikštelės įrengtos buvusiose konteinerių pastatymo vietose.

Konteinerių talpos svyruoja nuo 360 litrų iki 5 kub. m. Pusiau požeminiai konteineriai skirti pakuotėms, mišrioms komunalinėms atliekoms, plastikui ir popieriui. Juose įrengta iškeliamoji dalis, pritaikyta atlaikyti apkrovas ir nepralaidi besikaupiančiam skysčiui. Tokio tipo konteineriai pagal dydį skirtingi: 3 arba 5 kub. m. Antžeminiuose konteineriuose įrengtas išgaubtas dangtis, užtikrinantis konteinerio sandarumą esant stipriam vėjui, be to, gyventojų patogumui, juose veikia papildomas dangtis, kad nereikėtų kilnoti pagrindinio konteinerio dangčio. Dalis konteinerių yra multifunkciniai, t. y. jų viduje įrengta pertvara, o atliekos dedamos per atskirus dangčius.

Nuotr.: pusiau požeminių konteinerių aptarnavimas  Naujovė aikštelėse – konteineriai tekstilės atliekoms. Juos gyventojai gali rasti Baltojoje Vokėje (Naujoji g. 5), Eišiškėse (Jono Pauliaus II 35), Šalčininkuose (Vilniaus g. 9, J. Sniadeckio g. 14/12, A. Mickevičiaus g. 1a, Šalčios skg. 7, Mickevičiaus 24 b). Į juos galima mesti tekstilės atliekas, senus batus.

Konteinerius pristatė lyderiaujančios atliekų tvarkymo įmonės UAB „Ecoservise“ ir UAB „TIS LT“. Užsakant konteinerius atsižvelgta į jų kokybę: Šalčininkų rajone įrengti belgų gamybos ZWEVA Environmet, suomių - Finncount LUOWIA, vokiečių – SULO konteineriai, varpelio formos ir tekstilei skirtos talpos yra lenkų gamybos.

- Tikimasi, kad tvarkinga atliekų surinkimo aplinka paskatins gyventojus atsakingai rūšiuoti ir keisti nusistovėjusį požiūrį į atliekų tvarkymą. Naujos konteinerių aikštelės- tai siekis nebranginti mokesčio už teikiamą atliekų išvežimo paslaugą. Tuo atveju, jeigu atliekų tvarkymo operatorius po antrinio rūšiavimo aptiks mišrių komunalinių, statybinių atliekų, ateityje neišvengsime paslaugos brangimo, - sako Komunalinio ūkio skyriaus ekologas Miroslav Neverkevič.

 Kalbėdamas apie rūšiavimo svarbą jis pabrėžia, kad iš esmės mokestis už atliekų vežimą yra mokestis už mišrių komunalinių atliekų tvarkymą, o rūšiuotų atliekų tvarkymą finansuoja pakuočių atliekų gamintojų – importuotojų organizacijos. Gyventojams išrūšiuotų atliekų tvarkymas nieko nekainuoja. Todėl, anot M. Neverkevičiaus, siekiant mažiau mokėti už atliekų išvežimą, reikia iš mišrių komunalinių atliekų srauto išimti maksimalias atliekų, kurias galima išrūšiuoti, apimtis. Be to, pašnekovas priduria, jog į sąvartyną patenkančios mišrios komunalinės atliekos ateityje gali būti apmokestinamos aplinkosauginiais mokesčiais. Jis taip pat viliasi, kad naujos talpos bus racionaliai naudojamos, pavyzdžiui, popieriaus atliekas, ypač kartono dėžes, būtina išlankstyti, o plastiko butelius suspausti, kad būtų galimybė efektyviai panaudoti konteinerių talpas.

Įgyvendinamu projektu Šalčininkų rajono savivaldybė siekia sukurti šiuolaikišką atliekų tvarkymo sistemą, kurios pagrindas yra rūšiavimas ir kokybiškas atliekų surinkimas.


Inesa Suchocka

Atgal Spausdinimo versija
Dalintis: Facebook