Šalčininkų rajono savivaldybė - Šventėms artėjant

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Šventėms artėjant Spausdinimo versija

Dažniausiai sveikinimus rašome artimiesiems ir draugams, todėl žinome, ko palinkėti ir kaip juos pradžiuginti. Tuo tarpu, kai kuriame oficialų sveikinimą, tenka pagalvoti ilgiau. Kaip reikėtų mandagiai kreiptis į adresatą? Ko palinkėti? Kaip pasirašyti? Tam, kad nereikėtų ilgai galvoti, kaipgi rašomas sveikinimas ir kad išvengtumėte klaidų, pateikiame trumpą atmintinę.

Oficialūs sveikinimo tekstai dažniausiai pradedami kreipiniu Gerbiamasis arba Gerbiamas. Tačiau pirmenybė teikiama įvardžiuotinei formai Gerbiamasis (–oji), pvz.: Gerbiamasis Direktoriau, Gerbiamoji Vedėja. Atkreiptinas dėmesys, kad visus kreipinio žodžius privaloma rašyti didžiąja raide. Pasitaiko atvejų, kai žodis Gerbiamasis yra trumpinamas į Gerb., tačiau mandagiau, kai yra vartojamas visas žodis.

Po kreipinio, kurį galima suvokti kaip sveikinimo teksto antraštę, rašomas šauktukas, tačiau ir kablelis ne klaida. Svarbu įsidėmėti, kad jei po kreipinio rašomas šauktukas, tekstas pradedamas didžiąja raide, jei kablelis – mažąja.

Kuriant sveikinimo tekstą, svarbu, kad jis būtų sklandus ir lakoniškas. Daugelyje sveikinimų dominuoja prielinksnio su konstrukcijos, kurios paplito lietuvių kalboje dėl rusų kalbos įtakos, pvz.: „Sveikinu su Kalėdomis!“ (с Рождеством), „Su šventėmis!“ (с праздникoм), „Su Naujaisiais metais!“ (С Новым годом). Tačiau sveikinimą galima formuluoti ir kitaip, pvz.: „Sveiki sulaukę šv. Kalėdų!“, „Turtingų ir sėkmingų Naujųjų metų!“, „Sveikiname švenčių proga!“, „Nuotaikingų švenčių!“, „Linksmų švenčių!“, „Džiaugsmingų šv. Kalėdų!“.

Rašydami sveikinimus dažnai netaisyklingai vartojamas įnagininko linksnis su gausą reiškiančiais būdvardžiais (dosnus, -i, gausus, -i, turtingas, -a ir pan.) Turėtų būti vartojamas kilmininko linksnis, dosnus, gausus, turtingas ko, ne kuo, pvz.: Tebūna kiti metai turtingi gražių darbų!

Nors rašant sveikinimą rekomenduojama vengti konstrukcijų su prielinksniu su, pasirašant sveikinimą toks junginys su prielinksniu su, pvz.: Su pagarba, yra galimas. Pasirašant sveikinimą galima vartoti du variantus Su pagarba arba Pagarbiai. Reikia įsidėmėti, kad po šių žodžių kablelio nereikia.

Švenčių metas – tai toks laikotarpis, kai ne tik patys norime visus pasveikinti ir palinkėti gražių ir linksmų švenčių, bet ir iš kitų sulaukiame nemažai sveikinimų. Todėl nemažiau svarbu yra ne tik mokėti pasveikinti, bet ir taisyklingai padėkoti už gautą sveikinimą.

Ar galima sakyti didelis ačiū, didelis dėkui? Šios konstrukcijos yra netaisyklingos, verstinės iš rusų  „большое спасибо“ (didelis ačiū, didelis dėkui). Geriau sakyti taip: labai ačiū, nuoširdžiai ačiū, nuoširdžiai dėkoju. Svarbi yra ir žodžiu tvarka. Labai ačiū ar nuoširdžiai dėkoju skamba daug geriau nei ačiū labai ar ačiū nuoširdžiai, tad pasakymų tokia žodžių tvarka geriau vengti.


Pagal Valstybinės kalbos komisijos konsultacijų banko rekomendacijas http://www.vlkk.lt/konsultacijos parengė Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė Agneška Lukaševič.

Paskutinis atnaujinimas: 2017-01-25 14:55:13