easy to read
Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Ir vėl prie Šalčios skamba daina…

Ir vėl prie Šalčios skamba daina…

Gegužės 28 d. Šalčininkų miesto parkas pasipuošė liaudies spalvomis. Visa tai dėl folkloro festivalio „Daina prie Šalčios“, kuris jau turi nuostabią istoriją, nes vyksta 26-ąjį kartą. Nepaisant bėgančių metų meninis renginys vis dar traukia žiūrovų minias, patvirtindamas, kad ši kultūros dalis yra labai populiari, nes šventės dalyviai – tai ne tik  žinomi kolektyvai, bet ir vaikai, jaunimas, norintys puoselėti folklorą.

Renginys prasidėjo šv. mišiomis, kurias aukojo Šalčininkų parapijos kunigai Ruslan Vilkel ir Valentin Dulko. Šventėje dalyvavo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič, LR Seimo narė Beata Petkevič, vicemerai Josif Rybak ir Valdemar Sliževski, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gžegož Jurgo.

Sveikindamas miesto parke susirinkusius žiūrovus rajono meras Zdzislav Palevič pirmiausia priminė Sekmines – Šventosios Dvasios atsiuntimą kai atminimą, kai apaštalai ir Marija pasidarė pilti Šventosios Dvasios. Tuomet apaštalai prakalbo įvairiomis kalbomis, tačiau sujungti Šventąja Dvasia visi vienas kitą gerai suprato. Panašiai yra ir Šalčininkuose, kur žmonėskalba įvairiomis kalbomis, tačiau sugeba vienytis dėl puoselėdami tyradicijas ir ištikimybę kultūrai.

 
 

- Taip galvojant prieš 26 metus buvo surengtas pirmasis festivalis „Daina prie Šalčios“, kuris siekė suvienyti įvairias mūsų daugiakultūrio rajono kultūras. Tautos kultūra – tai ne aukso luitas, kurį galima užrakinti seife ir po daugelio metų jį ištraukus būtų tokios pačios vertės. Kultūra – tai gyvas reiškinys. Turime dainuoti, šokti, kalbėti gimtąja kalba, tik tuomet ji nedings ir nepraras savo vertės. Taip darome nuo 1995 metų. Dėkoju visiems, prisidėjusiems prie šio festivalio organizavimo, nuoširdžiai dėkoju tiems, kurie puoselėdami šią gražią tradiciją šiandien yra scenoje ir tarp žiūrovų, - pasakė Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.

Koncertinė dalis prasidėjo Šalčininkų lopšelio – darželio „Pasaka“, šiemet švenčiančio 50-ies metų veiklos jubiliejų, auklėtinių atliekamu polonezu. Mažylių pasirodymas – mažųjų talentų proveržio pradžia. Juos taip pat pristatė Šalčininkų S. Moniuškos menų, Eišiškių ir Jašiūnų muzikos mokyklų mokiniai. Festivalio scenoje pasirodė šokėjai, pučiamųjų orkestras, akordeonistai, vaikų ir jaunumo chorai.

Po jaunųjų artistų pasirodymo atėjo metas meniniams Šalčininkų krašto folkloro kolektyvų pasirodymams - tikra šventė folkloro ir liaudies kultūros mylėtojams!

 
 
 

Šioje renginio dalyje pirmieji į sceną žengė ansamblis „Kwiaty Polskie“, jau 35 metus veikiantis Eišiškių gimnazijoje. Jų parengtas repertuaras puikiai derėjo su dainos švente. Išgirdome dainas, kurių kadaise mus mokė močiutės. Jašiūnų M. Balinskio gimnazijos dainų ir šokių ansamblis „Gromada“ turėjo savo veiklos pertrauką. Po kelerių tylos metų, praėjusių metų pabaigoje „Gromada“ nuostabiu koncertu atšventė savo atgimimą. Ansamblio pasirodymo nepritrūko ir šventėje. Džiaugiamės nauju ansamblio istorijos etapu ir tikime, kad jo laukia daug įdomių nuotykių, koncertų, kelionių, draugysčių ir susitikimų. Šalčininkų J. Sniadeckio gimnazijoje veikiantis dainų ir šokių ansamblis „Solčanka“ – tai kolektyvas, kuriame savo meno talentus lavina ir tobulina daugiau negu 80 mokinių. Jo repertuaras nuolat turtingesnis naujais kūriniais. Festivalio scenoje pristatyta atnaujinta programa, susidedanti iš lenkų ir lietuvių dainų ir šokių, liaudies melodijų.

 
 
 

Šimtai koncertų, dainų ir šokių, repeticijų valandų ir nuvažiuotų kilometrų kuria nemažą ir nepaprastai spalvingą dainų ir šokių ansamblio „Ejszyszczanie“ istoriją. Festivaliui „Daina prie Šalčios“ parengtame repertuare buvo Vilniaus krašto dainos, kurias prieš mėnesį kolektyvas pristatė Lenkijoje, Korsze mieste, su Eišiškių seniūnija bendradarbiaujančioje savivaldybėje.

„Daina prie Šalčios“ be „Turgeliankos“? Ne, neįmanoma! Folkloro šventėje negali pritrūkti autentiškų Turgelių ir jų apylinkių dainų ir šokių. Mūsų protėvių kasdienybės vaidinimai, šeiminio gyvenimo ir liturginių metų papročiai – tai 30 metų veikiančio kolektyvo repertuaras. Festivalio scenoje pristatyta spalvinga ansamblio repertuaro dalis pakerėjo žiūrovus. Bravo! Kiekvienas Jašiūnų ansamblio „Znad Mereczanki“ pasirodymas yra nepaprastas – turi savo temą, savitą žavesį, žadina ypatingas emocijas. Taip buvo ir šį kartą – karšti publikos aplodismentai buvo geriausias atlikėjų entuziazmo ir nuotaikos įvertinimas!

 
 

„W Solecznikach to znajdziesz co trzeba / W Solecznikach są słoneczni ludzie / Bo z Solecznik jest bliżej do nieba / W Solecznikach słońce świeci dłużej” – tai Kšyštofo Jančiko (Krzysztof Jańczyk) dainos žodžiai, labiausiai atskleidžiantys Šalčininkų savitumą. Ši daina tapo miesto himnu ir dainų ir šokių ansamblio „Solczanie“ vizitine kortele. Šia ir kitomis liaudies dainomis ir šokiais kolektyvas vainikavo Šalčininkų rajono liaudies kolektyvų pasirodymą.

 

Šių metų festivalyje „Daina prie Šalčios“ dalyvavo 17 Šalčininkų rajono meno kolektyvų, vienijančių apie 550 dalyvių. Tai buvo liaudies ansambliai, chorai, orkestrai, vaikų ir jaunimo kolektyvai. Pasirodžiusių artistų lygis yra labai aukštas, nes daugelis iš jų apdovanoti įvairių festivalių ir konkursų medaliais ir diplomais, turi ir ženklą „Nusipelnęs lenkų kultūrai“.

 

Festivalio scenoje negalėjo pritrūkti svečių. Šį kartą Šalčininkuose pasirodė lenkų dainų ir šokių meno ansamblis „Wilia“, veikiantis prie Vilniaus kultūros centro. Tai „vyriausias“ lenkų meno kolektyvas Vilniaus krašte, įkurtas 1955 metais lenkų mokyklų absolventų iniciatyva. Į Šalčininkus artistai atvežė gražiausių įvairių Lenkijos kampelių ir Vilniaus krašto liaudies šokių ir melodijų. Spalvingas, entuziastingas, kupinas energijos ir užsidegimo pasirodymas sulaukė karštų aplodismentų, ilgai netilusių net artistams palikus sceną.

NUOTRAUKŲ GALERIJA

 

Nuoširdžiai dėkojame festivalio organizatoriams:

Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centrui

Rėmėjams:

Šalčininkų rajono savivaldybei

Lenkijos Respublikos ambasadai Vilniuje

Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyriui

easy to read