Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Kovo 11-ajai skirta meninė akcija – konkursas „Laisvės paukštis“

2024-02-02 val. 00:00 Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Vilniaus g. 48
event image

Linoraižinỹs (lino (leumas) + raižinys), iškiliaspaudės grafikos technika; artima medžio raižiniui; linoraižinio technika sukurtas grafikos kūrinys. Ant linoleumo (kartais polimerinės dangos) lakšto specialiais raižikliais arba peiliais išpjaunami tarpai tarp piešinio elementų. Iškilosios klišės vietos tepamos dažais ir presu popieriuje daromas atspaudas. Dėl minkštos medžiagos yra sparti, nesudėtinga technika, paranki didelio formato ir spalvotiems (spaudžiama nuo skirtingų spalvų klišių) estampams daryti, gaunamas didelis kiekis atspaudų.

Linoraižinio pradininkas – Vienos piešimo mokytojas F. Cisekas, 19 a. pabaigoje mokęs vaikus raižyti linoleumą. Jo patirtį apie 1900 Austrijoje pritaikė Vienos Sezession, 20 a. pradžioje Vokietijoje – Tilto (veikė 1905–13) ir Mėlynojo raitelio (veikė 1911–14) grupuočių nariai, rusų konstruktyvistai (A. Rodčenko, E. Lisickis, L. Popova ir kiti). Linoraižinys sparčiai plito įvairių šalių grafikoje ir spaudoje. Iš pradžių linoraižiniai imitavo medžio raižinį (net vadinti medžio raižiniu), nuo 2–3 dešimtmečio paplito tik linoraižiniui būdinga lakoniška forma, ekspresyvi raiška, stambus štrichas, tonų kontrastai.

Lietuvoje pirmieji linoraižiniai sukurti 20 a. 4 dešimtmetyje. Šios technikos estampų ir knygų iliustracijų sukūrė A. Galdikas, M. Bulaka, P. Augius, V. Petravičius, M. Katiliūtė, V. Jurkūnas vyresnysis, V. Ratas‑Rataiskis, A. Kučas, Ch. M. Fainšteinas, plakatų – B. Motūza‑Matuzevičius, S. Žukas. Linoraižiniai eksponuoti 1935 Lietuvių estampo parodoje Košicėje.
Po II pasaulinio karo linoraižiniai buvo viena populiariausių grafikos technikų.
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras inicijuoja meninę akciją – konkursą „Laisvės paukštis“, kuriame dalyvauti kviečiame Šalčininkų rajono švietimo įstaigas.

2024 m. vasario 2 d. planuojama organizuoti linoraižinių edukaciją, kurios metu technologijų mokytojai bus supažindinti su šia technika ir išmokyti ja dirbti, o vėliau galės įtraukti į mokymosi procesą ir išmokyti šio meno moksleivius. (Edukacijos yra skirtos Šalčininkų rajono gimnazijų ir pagrindinių mokyklų mokytojams. Edukacijos dalyvių vietų skaičius ribotas)

Edukaciją ves Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė – menininkė, tautodailininkė, karpinių, lino raižinių ir margučių meistrė, grafikė. Surengė 40 personalinių parodų, kurios apkeliavo įvairias galerijas Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje ir JAV. Dalyvavo per šimtą rajoninių, regioninių, grupinių, respublikinių ir tarptautinių parodų įvairiose šalyse. Apdovanota prizais ir laureato diplomais. Savo karpiniais ir grafika iliustravo per dešimtį knygų. Odetos Tumėnaitės – Bražėnienės kūrinių yra įsigiję Rokiškio, Kupiškio ir Utenos muziejai.

Pasitelkiant linoraižymo techniką, konkurso dalyviai sukurs linoraižinį. Iš komisijos atrinktų darbų bus surengta paroda ir eksponuojama nuo kovo 11 d., o pirmų trijų vietų nugalėtojai bus apdovanoti.

MENINĖS AKCIJOS-KONKURSO LIETUVIŲ LIAUDIES ORNAMENTŲ ŽYDĖJIMAS NUOSTATAI