Lt En Pl
*home*
*home*
pl
lt en

Spotkanie z przedstawicielami policji

Spotkanie z przedstawicielami policji

5 lutego br. dbyło się spotkanie władz samorządu, starostów i specjalistów administracji samorządu rejonu solecznickiego z komisarzem i pracownikami komendy policji w Solecznikach.

W spotkaniu wzięli udział mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, wicemer Waldemar Śliżewski, dyrektor administracji samorząduj Grzegorz Jurgo, starstowie, kierownicy i specjaliści wydziałów administracji samorzadu,  funkcjonariusze policji - naczelnik komendy policji w Solecznikach Władisław Trawkin, naczelnik wydziału operacyjnego Igor Sajenko, naczelnik wydziału reagowania Walerij Jurgielewicz.

Inicjator spotkania, naczelnik komendy policji rejonu solecznickiego Władysław Trawkin na wstępie podziękował samorządowi rejonu solecznickiego za wysiłki na rzecz zachęcania młodych osób do pracy w policji. Nabór funkcjonariuszy policji regulowany jest procedurą, przewidującą przyznanie jednorazowego zasiłku pieniężnego osobie, która spełnia ustalone kryteria i zobowiąże się do pracy w policji w Solecznikach przez okres 5 lat. Wysokość świadczenia wynosi 7000 euro. Naczelnik policji wyraził nadzieję, że zachęta finansowa od władz rejonu solecznickiego pomoże przyciągnąć więcej funkcjonariuszy i zmniejszyć obecne obciążenie pracą. Omawiając działalność policjantów zwrócił uwagę na działania profilaktyczne prowadzone w placówkach oświatowych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zażywania narkotyków i innych substancji psychotropowych, a także na konieczność zapewnienia większego bezpieczeństwa organizowanych na terenie rejonu imprez i ucvzestniczących w nich widzów.

 

Stanisław Wojciechowskij, pełniący obowiązki kierownika wydziału porządku publicznego zaznaczył, że kierowany przez niego wydział podejmuje znaczne wysiłki w celu zapewnienia porządku publicznego. Specjaliści wydziału pełnią dyżury nie tylko podczas Dożynek czy Nocy Świętojańskiej, ale także podczas innych mniejszych imprez organizowanych na terenie rejonu, pomagają w organizacji ruchu drogowego przy cmentarzach podczas Świeta Wszystkich Świętych itp. Ponadto samorząd rejonu solecznickiego wielokrotnie przyczynił się do doposażenia funkcjonariuszy w niezbędny sprzęt.

Uczestniczący w spotkaniu staropstowie mieli okazję porozmawiać z komisarzem i innymi funkcjonariuszami, omówić sytuację w gminach oraz najczęstsze problemy, z jakimi się borykają. Starostów niepokoi fakt, że w niektórych miejscowościach mieszkańcy są narażeni na agresję ze strony osób z możliwą niepełnosprawność umysłową, łamanie praw przez osoby nieletnie, naruszanie porządku publicznego i wykroczeń drogowych przez młodych ludzi. Wszyscy jednak podkreślili, że obecnie bardzo istotnym problemem są przewoźnicy leśni. Niestety, nieuczciwe firmy, prowadzące wyrąb lasu często nawet nie kontaktują się ze starostami w celu uzyskania pozwolenia na jazdę po drogach rejonu, mimo że są tam znaki zakazu. Stanowi to poważny problem dla mieszkańców tego obszaru, których samochody grzęzną na uszkodzonych przez ciężarówki drogach. W celu uniknięcia odpowiedzialności, pzrewoźnicy transportują drewno późną nocą, co utrudnia ich namierzenie. Rozważano możliwość wykorzystania funkcjonariuszy straży granicznej do identyfikacji osób naruszających przepisy.

Jednym z bolesnych tematów jest bullying w szkołach. Komisarz Władisław Trawkin podkreślił, że za takie czyny grozi odpowiedzialność, a w niektórych przypadkach już są prowadzone dochodzenia.

 

Podsumowując spotkanie, mer Zdzisław Palewicz apelował do funkcjonariuszy policji o poświęcanie większej uwagi drażliwym kwestiom dotyczącym dzieci.

- Nie powiem nic nowego. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie w rejonie solecznickim. Doceniam dzisiejszą rozmowę, która miała rzeczowy i konstruktywny charakter, a także wysiłek włożony w znalezienie rozwiązań problemów. Nasza współpraca nie powinna być epizodyczna, lecz oparta na realnych działaniach. Jestem gotowy rozmawiać, spotykać się, konsultować, mobilizować swój zespół i dążyć do większego bezpieczeństwa mieszkańców rejonu – powiedział mer Zdzisław Palewicz, apelując do urzędników o ścisłą komunikację ze starostwami.