Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Pyragai, katinai ir stereotipų laužymas

Pyragai, katinai ir stereotipų laužymas

Kiekviena šeima yra kažkuo ypatinga, turinti savo istoriją, tradicijas, pomėgius, mylimiausią arbatos puodelį. Šiandien papasakosime apie keturias šeimas, kurių namai  gardžiai kvepia pyragais, blynais, auginami pomidorų daigai, o po vaikų kambarius laksto žiurkė Tučka.

Štai dviejų aukštų namas, jame gyvena net aštuonių vaikų šeima. Ar mūsų laikais taip gali būti, kad net aštuoni vaikai? – paklausite Jūs. Taip, gali. Ir kitaip nepavadinsi, nes tėvus atstojantys socialiniai darbuotojai sukūrė su jais be galo žavingą visumą. Visi kartu dalinasi namų ruošos darbus, tvarkosi kambarius, apsiperka, leidžia laisvalaikį, rankdarbiauja, pasipasakoja vieni kitiems savo išgyvenimus ir netgi turi augintinį – baltą žiurkę Tučką. O ant palangių žaliuoja pomidorų ir gėlių daigai, kurie vėliau keliaus į šiltnamį ir puoš namo teritoriją.

 

 
 
 

Kitame kiek mažesniame name gyvena šešių vaikų šeima, užsukę į svečius užtikome juos bežaidžiančius monopolį. Kaip tik po pamokų vaikai leido laisvalaikį. Ir čia mus prie durų svetingai pasitinka katė Mija  – visos šeimos numylėtinė. Žvilgsnis pro langą – ir matome kelis metus puoselėjamą daržą.

 
 

Dar dviejuose butuose gyvena po penkis vaikus. Kai užsukome į svečius, vaikams kaip tik baigėsi pamokos. Ne visi skubėjo trauktis nuo kompiuterių. Kai kurie vis dar gilinosi į istorijos vingius, bandė geriau susidraugauti su skaičiais arba susirašinėjo su draugais. Mažiukai buvo dar darželyje, o vyresni šeimininkavo virtuvėje.

Taip. Šiuose namuose ir butuose įsikūrę vaikai gyvena be tėvų, jais rūpinasi Šalčininkų šeimos ir vaiko gerovės centro socialiniai darbuotojai. Šalčininkų rajono savivaldybės dėka vaikų globos namus pakeitė bendruomeniniai vaikų globos namai. Savivaldybė įsigijo keturis gyvenamuosius būstus, kuriuose vaikai gyvena kaip tikra šeima. Be galo svarbu tai, kad broliai ir seserys neišskiriami, o gyvena kartu.

- Savivaldybės tikslas - rūpintis,kad kiekvienas Šalčininkų rajono gyventojas jaustusi gerai ir saugiai, ypač jeigu kalbame apie tuos,kurie negali savarankiškai savimi pasirūpinti. Ne kiekvienas savo šeimos netekęs vaikas turi galimybę prisiglausti pas artimuosius. Esame krikščioniškas kraštas, išpažįstame kriščioniškas vertybes, todėl rūpestis artimuoju yra kasdienė mūsų pareiga.Nuo 2018 metų savivaldybė pradėjo ieškoti būdų,kaip pagelbėti tokiems vaikams. Skirtos lėšos ir nupirkti du namai ir du butai, kuriuose vaikai galėjo kurti ir kuria savo namų aplinką. Esu tikras, kad visi kartu mes galime prisidėti prie šių vaikų gerovės, - sako Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gžegož Jurgo. 

 
 
 
 
 

- Noriu išsklaidyti abejones, kad bendruomeninių vaikų globos namų kaimynystė yra nesaugi. Tai stereotipinis mąstymas. Visą parą su vaikais būna mūsų socialiniai darbuotojai, vaikai vieni tikrai negyvena. Ir gyvenimas čia verda kaip ir įprastoje šeimoje. Ryte keliamės, gaminame ir valgome pusryčius, tvarkome kambarius, mokomės, savarankiškai ruošiame pietus, einame pasivaikščioti, drauge vakarieniaujame, ilsimės, leidžiame laisvalaikį, žiūrime televizorių, skaitome, juokiamės, pokštaujame. Stengiamės padėti jiems ne tik pasiruošti savarankiškam gyvenimui, bet ir nejučiomis užvesti ant teisingo kelio. Ir turime labai iškalbingą pavyzdį, kai naujame bute apgyvendinti vaikai net neraginti ir neprašyti ėmėsi iniciatyvos ir, mūsų ir kaimynų nuostabai, išplovė visą laiptinę, - pasakoja Šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Oksana Obločinska.

Bendruomeninių globos namų principas – galimybė gyventi ne institucijoje, o kaip tikra šeima. Šalčininkų rajono savivaldybės įkurtuose namuose ar butuose gyvenantys vaikai turi savo erdvę: kambariuose jie apgyvendinti po vieną arba po du. Kambariai įrengti gražiai ir šiuolaikiškai, yra visa įranga, reikalinga mokymuisi namuose. Kiekviena šeima planuoja, ką valgys pusryčiams, kokių produktų reikia nupirkti pietums.

Šeimos ir vaiko gerovės centro direktorė Oksana Obločinska pasakoja, kad institucinės globos pertvarka -  perėjimo prie globos šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų likusiems be tėvų globos vaikams Lietuvoje prasidėjo 2014 m., 2018 m. Šalčininkų rajono savivaldybė įsigijo pirmąjį būstą – nuosavo namo dalį. Šalčininkų bendruomenės apsuptyje įkurdinti be tėvų globos likę šeši vaikai apsigyveno nuosavame name ir turi didelį privalumą – nuosavą kiemą. Vėliau įsigytas dar vienas gyvenamasis dviejų aukštų namas, kuriame sudarytos sąlygos gyventi aštuoniems vaikams, ir du trijų kambarių butai – kiekviename gyvena po penkis vaikus.

- Kaip ir kiekvienoje šeimoje būna visko: auginame žiurkėnus, papūgas, nenorime keltis arba atlikti namų darbų, reikia išsitaisyti dvejetą. Kas užaugo be dvejeto? Bet yra ir labai daug dešimtukų. Mūsų vaikai yra be galo nuoširdūs ir geri. Jie visada pagalvoja apie savo tėvus, brolius ir seseris, stengiasi mokytis. Kaip tik šiuo metu viena iš mergaičių mokosi užsienyje pagal ERASMUS programos mainus. Kiekvienas iš jų stengiasi įsitvirtinti gyvenime. Esu giliai įsitikinusi, kad jiems viskas bus gerai, - sako Oksana Obločinska. – O kokius gardžius pyragus kepa mūsų vaikai! Būtinai turite paprašyti jų recepto, - su šypsena veide tęsia ji.

Direktorė pasidžiaugė, kad prieš kelias savaites su ja buvo susitikęs buvęs globotinis – dabar jis jau ne tik studentas, bet ir gana savarankiškas jaunuolis, kuris studijuoja, gavo vairuotojo pažymėjimą, pradėjo dirbti taksi įmonėje.

„Mūsų vaikai“ – taip apie globotinius švelniai atsiliepia visas Šalčininkų šeimos ir vaiko gerovės centro kolektyvas. Linkime jiems nuotaikingų pirmadienių, džiaugsmingų susitikimų, linksmų savaitgalių, šiltų apkabinimų ir šypsenų. Laukiame pyrago recepto.