Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Tuberkuliozė: gydykime - išgydykime

Tuberkuliozė: gydykime - išgydykime

Šiandien Tarptautinė tuberkuliozės diena, skirta informuoti visuomenę apie šią pavojingą ligą.

Tuberkuliozė – sunki ir klastinga infekcinė liga, kurią sukelia mikobakterijos. Sergančių gydymas užtikrina kitų žmonių sveikatą, nes galima užsikrėsti pabendravus su sergančiuoju.

Apie ligos gydymą Šalčininkų pirminės sveikatos priežiūros centre kalbamės su DOTS (Tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas) kabineto slaugytoja Janina Viažel. Moteris pasakoja, kad Šalčininkų poliklinikoje besigydantys tuberkulioze sergantys pacientai neišskiria tuberkuliozės mikobakterijų, čia jie atvyksta po gydymo stacionare su pulmonologo arba šeimos gydytojo siuntimu. Gydymo kurso metu antituberkulioziniai vaistai ligoniams skiriami nemokamai. DOTS kabineto bendrosios praktikos slaugytoja, gavusi gydytojo pulmonologo arba šeimos gydytojo, vykdo jų gydymo kurso stebėseną.

- Tuberkuliozės gydymas – tai ne tik vaistų išdavimas pacientams. Pirmiausia užmezgame kontaktą su kiekvienu sergančiu, nes kiekvienas atvejis yra individualus. Kalbamės apie ligą, apie gydymosi svarbą. Mano funkcija – stebėti ir kontroliuoti, kad pacientas laikytųsi gydymo režimo ir siekti, kad baigtų gydymo kursą ir, žinoma, pasveiktų. Labai džiaugiuosi, kad tarp čia besilankančių pacientų kol kas nebuvo tokių, kurie gydymą nutrauktų. Tai įrodo, kad mūsų žmonės yra sąmoningi ir supranta gydymosi svarbą - pasakoja Janina Viažel. – Kiekvieną pacientą supažindinu su vaistų vartojimo taisyklėmis. Paprastai jie lankosi DOTS kabinete kasdien, čia gauna vaistus ir juos išgeria. Neatvykus išgerti vaistų dvi darbo dienas per savaitę aiškinamės priežastį. Jeigu pacientas reguliariai lankosi DOTS kabinete ir nepažeidžia gydymosi kurso, kas savaitę jam išduodami maisto talonai. Karantino metu šiek tiek koregavosi mūsų darbo sąlygos. Pagal tvarką, įvertinus paciento motyvaciją ir gydymo kurso pažeidimų nebuvimą, pacientams vaistai išduodami 14 dienų ir kiekvieną darbo dieną vykdant nuotolinę kontrolę, - tęsia ji.

 

Anot jos, žmonėms svarbu suprasti, kad tuberkuliozė išgydoma ir nereikia bijoti kreiptis į medikus. Trumpiausias ligos gydymo kursas yra 6 mėnesiai, tačiau esama atvejų, kad tenka gydytis ir apie 2 metus, nes žmonės serga atsparia medikamentams forma.

2017 m. Šalčininkų poliklinikos DOTS kabinete gydėsi ir pasveiko 8 pacientai, 2018 m.  – 11 (vienas išvyko į kitą gydymo įstaigą), 2019 m.  – 11, 2020 m. besigydančių skaičius buvo 15, šešiems iš jų gydymas tęsiamas. Šiemet DOTS kabinete lankosi 11 tuberkulioze sergančių pacientų. Pasak ponios Janinos, liga „jaunėja“. Jeigu anksčiau ja sirgo vyresnio amžiaus žmonės, dabar serga ir labai jauni. Pernai segančių amžius svyravo nuo 19 iki 60 metų, šiemet nuo 25 iki 50 metų.

2019 m. Šalčininkų rajono savivaldybė realizavo projektą, kurio metu suremontuotas DOTS kabinetas, įsigyti baldai ir įranga. Šiuo metu įgyvendinamas projektas „Priemonių, užtikrinančių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo prieinamumą tuberkuliozės srityje, gerinimas“, pagal kurį sergantieji tuberkulioze motyvuojami gydytis ir nenutraukti gydymo kurso. Projekto veiklos užtikrina Šalčininkų rajono gyventojų sergamumo tuberkulioze mažinimą ir padeda išvengti ligos plitimo.

 

Visiems susirgusiems linkime kuo greičiau pasveikti ir daugiau nesirgti. Būkime sveiki!