Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Meras Zdzislav Palevič dalyvavo Panerių žudynių aukų atminties dienos minėjime

Meras Zdzislav Palevič dalyvavo Panerių žudynių aukų atminties dienos minėjime

Rugsėjo 26 d. Paneriuose vyko nacistinių okupantų masinių žudynių aukų atminties dienos minėjimas. Ceremonija vyko atminties vietoje, kuri skirta žuvusiems lenkų tautybės atstovams. Renginį organizavo Lietuvos lenkų sąjunga ir Sandrauga „Rodzina Ponarska“. Minėjime dalyvavo Šalčininkų rajono savivaldybės meras Zdzislav Palevič, savivaldybės atstovai, Lenkų Trečiojo Amžiaus Universiteto Šalčininkuose klausytojai bei Šalčininkų rajono mokytojai ir mokiniai.

Šis įvykis yra skirtas puoselėti atminčiai apie žmones, kurie buvo nacių sušaudyti okupacijos metais. Taip pat 2022 m. prisimename vokiečių nužudytus jaunus žmones iš Laisvųjų Lenkų Sąjungos (lenk. Związek Wolnych Polaków). Tai buvo harceriai, mokiniai ir studentai.

Paneriai – tai viena didžiausių žydų ir lenkų žudynių vietų. Istoriniai šaltiniai liudija, kad Panerių miške nacistiniai budeliai nužudė apie 100 tūkst. žmonių. Tarp jų buvo dvasininkai, mokslininkai, gydytojai, mokytojai, valstybės tarnautojai ir Armijos Krajovos kareiviai.


 

Panerių tragedija prasidėjo nuo to, kad miške 1940 m. sovietų okupantai pradėjo bazės statybas. Turėdami tikslą saugoti kuro atsargas, jie iškasė dideles duobes rezervuarams. Statybas nutraukė vokiečių puolimas 1941 m. Po teritorijos užėmimo naciai nutarė, kad šioje vietoje susidoros su savo priešais. Teritoriją juosė miškas ir ji buvo mažai apgyvendinta. Žudynių aukos buvo gabenamos į vietą traukiniu ir automobiliais. Dauguma jų patyrė kankinimus.

Po karo Panerių bylą nagrinėjo Niurnbergo Tribunolas. Žudynės buvo pripažintos karo nusikaltimu ir nusikaltimu žmoniškumui.

Aukų atminties minėjimas Panerių memoriale šiandien padeda skleisti tiesą apie tragiškus istorinius įvykius ir tokiu būdu kurti visuomenės atsparumą visoms neapykantos formoms.