Lt En Pl
Pradžia
Pradžia
lt
en pl

Rajono kultūros įstaigos – šiuolaikiškos erdvės pozityvioms emocijoms

Rajono kultūros įstaigos – šiuolaikiškos erdvės pozityvioms emocijoms

Kultūros įstaigos kaimo vietovėse dažnai vykdo ne tik kultūros, o taip pat ir visuomenines funkcijas suburdamos gyventojus ir puoselėdamos bendruomeniškumo jausmą. Svarbus tokios įstaigos aspektas yra ne tik renginių pasiūla, bet ir jos įvaizdis.

Šalčininkų rajono savivaldybės biudžeto, o taip pat ES fondų lėšomis remiama beveik visų Šalčininkų rajono ekonominio ir socialinio gyvenimo sričių plėtra. Atnaujinimas, modernizacija, pritaikymas arba remontas – kiekviena investicija yra svarbi kultūros įstaigų veiklos dalis. Kultūros įstaigos plečia pasiūlą, o atnaujinti ir suremontuoti objektai džiugina gyventojų ir turistų akis.

Šalčininkų rajono savivaldybės pastangomis pastaraisiais metais dėl didesnių ar kiek smulkesnių modernizavimo darbų kultūros įstaigos pasikeitė neatpažįstamai. Tai įstaigos, kuriose šilta ir jauku, šiuolaikiška ir patogu. Kartu su turtinga kultūros įstaigų pasiūla tai, be abejonės, teigiamai veikia organizuojamų renginių auditoriją ir publikos pritraukimą.

Šiemet vietos bendruomenės poreikiams perduota eilinę kultūros įstaigą po remonto – Jančiūnų laisvalaikio salę. Dabar lankytojus pasitinka šviesios ir erdvios patalpos, kuriose kur kas maloniau klausytis koncerto arba dainuoti naujoje scenoje. Realizuoto projekto dėka niūrią salę pavyko paversti šiuolaikiška erdve. Remonto darbų metu perplanuotos patalpos, įrengti nuotekų ir vandentiekio tinklai, atnaujintos inžinerinės komunikacijos, iš dalies suremontuotas fasadas, pakeista stogo danga. Svarbi projekto dalis – patalpų pritaikymas neįgaliesiems. Jie gali naudotis įrengtu lauko pandusu, keltuvu prie scenos, sanitariniais mazgais. Atnaujintose patalpose jau įvyko renginiai, šiuo metu vyksta pasiruošimas kalėdiniams susitikimams.

 
 
 
 

Svarbi investicija kultūros įstaigų remonto srityje buvo Eišiškių buvusios rusų mokyklos renovacija. Daugelį metų neeksploatuojamas pastatas nyko ir gadino miesto įvaizdį. Šalčininkų rajono savivaldybė priėmė sprendimą kompleksiškai jį sutvarkyti ir prikelti naujam gyvenimui. Nuo pirminės idėjos, projekto rengimo iki jo įgyvendinimo – šią investiciją pavyko realizuoti daugelio žmonių ir institucijų atsidavimo dėka – dirbo Šalčininkų rajono savivaldybės vadovai, savivaldybės administracijos skyrių specialistai ir vietos bendruomenė.

Šiandien Eišiškių laisvalaikio ir verslo centras tapo kultūros ir tradicijų populiarinimo, individualių talentų ugdymo ir vietos bendruomenės verslumo vieta. Į pastatą persikėlė renginių salė, biblioteka, čia įrengtos parodų ir muziejaus patalpos, jaunimui, senjorams ir nevyriausybinėms organizacijoms skirtos erdvės. Siekiant sudaryti palankias smulkaus verslo plėtros sąlygas, buvusioje mokykloje įrengtos patalpos verslui, kuriose įsikūrė grožio specialistės, anglų kalbos mokyklėlė, vaikų žaidimų kambarys, siuvyklą, konditerijos kepyklėlė ir kavinė. Aktyvumo eišiškiečiams visada galima pavydėti. Senos ir šaltos kultūros namų patalpos visada buvo pilnos publikos kiekviename renginyje. Dabar gyventojų prisirišimas prie kultūros apdovanotas – jie gali dainuoti ir šokti, o taip pat ploti artistams naujose patalpose.

 
 

Įspūdingus darbo efektus galima pamatyti ir Turgelių laisvalaikio salėje. Keliasdešimt metų veikianti kultūros įstaiga kelerius metus džiugina nauja ir šiuolaikiška išvaizda. Už šį atsinaujinimą atsakinga Šalčininkų rajono savivaldybė, gavusi finansavimą pastato rekonstrukcijai ir finansavusi darbus iš savo biudžeto. 1940 m. statytame pastate iki tol buvo atliekamas tik kosmetinis remontas, o poreikis buvo didžiulis. Čia aktyviai veikia dainų ir šokių ansamblis „Turgelianka“, jaunimas susitinka jaunimo erdvėje, organizuojami renginiai, susitikimai. Realizuojant projektą atnaujintas pastato fasadas, pakeista stogo danga, langai, durys, grindys, inžinerinės komunikacijos, atliktas vidaus patalpų ir scenos remontas, joje įrengta garsą izoliuojanti grindų danga, o ant sienos ir lubų  - akustinės plokštės, sulaikančios garsą ir gerinančios garso absorbciją. Kultūros darbuotojų organizuojamus renginius lankytojai gali žiūrėti patogiai sėdėdami. Pastatas pritaikytas neįgaliųjų poreikiams.

 
 
 
 

Pernai prie suremontuotų kultūros įstaigų prisijungė ir Gerviškių laisvalaikio salė. Šalčininkų rajono savivaldybės biudžeto lėšomis atnaujintos grindys, sienos, lubos ir sanitarinis mazgas. Tikriausiai dėl to prie organizuojamų renginių prisidėjo dar vienas – diskotekos 40+. Norinčių linksmintis atnaujintose patalpose netrūksta.

 

Kiekvienos kultūros įstaigos užduotis yra paprasta – dirbti vietos bendruomenei propaguojant kultūrą. Kultūra turi kurti draugišką erdvę artimam ir gyvam bendravimui, būti vieta, kur galima atsikvėpti, pasisemti teigiamų emocijų, pristatyti savo ir pasigrožėti kitų talentais. Šalčininkų rajono savivaldybė deda daug pastangų, kad tokios erdvės būtų patogios ir atlikėjams, ir publikai. Baltoji Vokė, Akmenynė, Dainava, Dieveniškės, Rūdninkai ir kiti kultūros namai – tai jau nebe šaltos ir nebe nusilupusiomis sienomis įstaigos. Jos dabar yra jaukios, šiuolaikiškos ir laikui bėgant bus modernizuojamos, o kartu su turtinga kultūrine pasiūla sukuria atvirą instituciją, kuri tiek menininkams, tiek gyventojams suteikia jausmą, kad kartu kuriame kultūrą, kurios dalimi esame.